BATTLE OF THE TITANS - Bands gear up for a titanic battle at the Royal Albert Hall

Issue 6016

COMPOSERS' CORNER - Dr Liz Lane looks at the subject of  networking 

HERE IS THE NEWS - Looking back at the Daily Herald's Nationals sponsorship

Result: 2020 Norwegian National Championship

Sunday 9 February, 2020

There was delight for Stavanger Brass Band as it secured the Norwegian National title following a mammoth battle in Bergen.

Conducted by Allan Withington, Stavanger secured victory in the Elite Division at the event, which took place on February 7 and 8 in the city’s Grieg Hall, for the first time since 2015. In the process, Stavanger also earned qualification for the 2021 European Brass Band Championships in Sweden.

The newly-crowned champion delivered two breath-taking performances, beginning with Myth Forest by Stig Nordhagen on Friday then own-choice The Turing Test the following day.

Completing the podium places were Manger Musikklag, led by Peter Sebastian Szilvay, and 2019 champion Eikanger-Bjørsvik Musikklag, with Ingar Bergby at the helm.
 
Elite Division
 
Adjudicators:
Set work: Bjorn Sagstad, Kim Lofthouse, Arsene Duc
Own Choice: Rex Martin, Lito Fontana, Sheona Wade
 
Set work/own choice/total
 
1) Stavanger Brass Band 98/99/98.5
2) Manger Musikklag 95.5/96/95.75
3) Eikanger-Bjørsvik Musikklag 96.5/93.5/95
4) Jaren Hornmusikkforening 93/95/94
5) Krohnengen Brass Band 94/92.5/93.25
6) Tertnes Brass 91/94.5/92.75
7) Kleppe Musikklag 90/94/92
8) Bjørsvik Brass 88/95.5/91.75
9) Oslofjord Brass 92/91/91.5
10) Oslo Brass Band 89/93/91
 
Solo prize: Solo trombone, Stavanger Brass Band
Group: Percussion, Stavanger Brass Band
 
First Division
 
Adjudicators: Bjorn Sagstad, Katrina Marzella, Arsene Duc
 
1) Ila Brass Band 97
2) Rong Brass 96
3) Askøy Brass Band 94
4) Gjallarhorn 93.5
5) Radøy Brass 93
6) Tomra Brass Band 92
7) Molde Brass Band 90
8) Flesland Musikklag 89
9) Brøttum Brass 88
10) Hasle Brass 87
11) Sola Brassband 85
12) Sandefjord Brass Symposium 85
 
Solo prize: Euphonium, Rong Brass
Group: Percussion, Radøy Brass
 
Second Division
 
Adjudicators: Lito Fontana, Katrina Marzella
 
1) Ørskog Brass 97
2) Follesø Musikklag 96
3) Fjell Brass 95.5
4) Jølster Musikklag 95
5) Oster Brass 94
6) Lindås Brass 93.5
7) Manger Old Star Brass 93
8) Tertnes Amatørkorps 92.5
9) Sørum Musikklag 92
10) Tysnes Musikklag 91
11) Alexander Brass Band 90
12) Nes Musikkforening 89
13) KOS - Krohnengen Old Stars 88
 
Solo prize: Euphonium, Ørskog Brass
Group: Tuba, Fjell Brass
 
Third Division
 
Adjudicators: Rex Martin, Sheona Wade
 
1) Bergen Brass Band 94.5
2) Trondheim Politis Brassband - 94
3) Stavanger Kommunes Korps 93
4) Sagvåg Musikklag 92.5
5) Tromsø Brass 92
6) Haukås Musikklag 91.5
7) Stangaland Brass 91
8) Lyshornet Brass 90.5
9) Bjørvika Brass band 90
10) Laksevåg Musikkforening 88
11) Valdres Brass Band 87.5
12) Skui brassband 87
13) Agder Brass 86.5
14) Gjøvik Bybrass 86
15) Norheimsund Musikklag 85.5
 
Solo prize: Solo trombone, Sagvåg Musikklag
Group: Cornets, Trondheim Politis Brassband
 
Fourth Division
 
Adjudicators: Kim Lofthouse, Selmer Simonsen
 
1) Moen Musikkforening 93
2) Gjesdal Brass Band 92
3) Filadelfia Hornorkester Drammen 91
4) Flora-Bremanger Brassband 90
5) Kjølsdalen musikklag 89.5
6) Tysvær Brass 89
7) Fræna Brass Band 88.5
8) Hetlevik Musikklag 88
9) Grenland Brass 87.5
10) Saksumdal Musikkforening 87
11) IMI Brass 86
12) Indre Torungen Brass Ensemble 85
13) Florø Hornmusikk 84
14) Frei Hornmusikk 83
 
Solo prize: Solo cornet, Hetlevik Musikklag
Group: Trombones, Gjesdal Brass Band
 
Fifth Division
 
Adjudicators: Bengt Florvag, Svein Henrik Giske
 
1) Flå Musikkorps 93
2) Sotra Brass 91.5
3) Skeie Brass 91
4) Holmestrand Brass 90
5) Randaberg Musikkorps 89
6) Langhus Brass 88
7) Fjordbrass Lavik 87
8) Riska Brass Band 86
9) Lismarka Mesnali Brass 84
10) Brumunddal Brass 83
11) Otta Musikkforening 82
 
Solo prize: Euphonium, Flå Musikkorps
Group: Cornets, Randaberg Musikkorps