RONG ON RIGHT PATH - BB shines a light on one of the rising stars of Norwegian banding

Issue 6062

BACK IN BUSINESS - Boost for bands in England as rehearsals resume

STAGE SET FOR CORY CONTEST - Draw made for online championship, with international flavour

Southern Counties Regional Championships - Fourth Section LIVE

Saturday 16 March, 2019

Results

1. Simon Langton Brass (K Twyman)*
2. Great Yarmouth Brass (Colin Swaep)*
3. Cottenham Brass (Peter Mackley)*
4. Hemel Hempstead (Paul Fothergill)
5. Pangbourne & District Silver (Stewart Lewins)
6. Letchworth Garden City (Tim Welch)
7. Witney Town (Steve Sizeland)
8. Woodbridge Excelsior (Chris Lewis-Garnham)
9. City of Oxford (Gareth Coulson)
10. Abbey Brass (Rob Tompkins)
11. Royston Town (Steve Earley)
12. Luton Youth Brass (Simon Router)
13. Amersham Community Brass (Malcolm Peach)
14. Hadstock Silver (Diane Pannell)
15. Snowdown Colliery (Andy Collins)
16. Watford (Ian Graves)
17. Bletchington Silver (Sheldon Barwick)
18. Patcham Silver (James Benka-Coker)
19. Norfolk Wherry Brass (Eddie Baker)
20. Wantage Academy (Nikki Jones)

*Top three Qualify for National Final at Cheltenham

 

Draw

Test Piece: 'Stantonbury Festival' — Ray Steadman Allen
Adjudicators: Nick Garman and Paul Norley

1. Letchworth Garden City (Tim Welch)
2. Norfolk Wherry Brass (Eddie Baker)
3. Hemel Hempstead (Paul Fothergill)
4. Luton Youth Brass (Simon Router)
5. Witney Town (Steve Sizeland)
6. Amersham Community Brass (Malcolm Peach)
7. Woodbridge Excelsior (Chris Lewis-Garnham)
8. Patcham Silver (James Benka-Coker)
9. Great Yarmouth Brass (Colin Swaep)
10. Pangbourne & District Silver (Stewart Lewins)
11. Simon Langton Brass (David Cutting)
12. City of Oxford (Gareth Coulson)
13. Royston Town (Steve Earley)
14. Hadstock Silver (Diane Pannell)
15. Watford (Ian Graves)
16. Wantage Academy (Nikki Jones)
17. Cottenham Brass (Peter Mackley)
18. Abbey Brass (Rob Tompkins)
19. Snowdown Colliery (Andy Collins)
20. Bletchington Silver (Sheldon Barwick)